1 Ekim 2020 Perşembe

HAVA KUVVETLERİ ANKARA MÜZESİ

 

Havacılık sevgisini daha geniş kitlelere aşılamak, Türk Hava Kuvvetleri’nin geçmişini canlı tutmak ve genç nesillere sevdirmek amacıyla 21. Hava Kuvvetleri Komutanı E. Org. Ahmet Çörekçi’nin direktifleri doğrultusunda, Hava Lojistik Komutanlığınca 1997 yılında Türkiye’nin ikinci Hava müzesinin kurulma çalışmalarına başlanmıştır. Bina inşaatı tamamlandıktan sonra Hava Lojistik Komutanlığı tarafından çevre düzenlemesi yapılmış, uçakların büyük bir bölümü taşınmış, arşiv çalışmaları ve objelerin temini sonucunda 1998 yılı içerisinde açılışa hazır hale getirilmiştir.18 Eylül 1998 günü Atatürk’ün manevi kızı ve ilk kadın Türk pilotu bayan Sabiha Gökçen, 20 nci Hv.K.K.E. Org. Halis Burhan, 21 nci Hv.K.K.E. Org. Ahmet Çörekçi ve dönemin MGK. Genel Sekreteri Org. Ergin Celasin’in katılımı ile 22nci Hv.K.K.E. Org. İlhan Kılıç tarafından açılışı yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Hava Kuvvetleri Ankara Müzesi açık alanı 62.321 metrekare, kapalı alanı ise 2000 metrekare olan iki bölümden oluşmaktadır. Açık gezi alanında Türk Hava sahasını uzun yıllar korumuş ve korumakta olan uçaklar ile ulaştırma ve eğitim görevlerini yapmış uçakların ve bir helikopterin yanı sıra Macaristan Hava Kuvvetleri tarafından bağışlanan MIG-21MF, Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından bağışlanan MIG-19 (Shenyang F-6), Bulgaristan Hava Kuvvetleri tarafından bağışlanan MIG-17 (PLZ Mielec Lim-5) uçağı İle birlikte TRT tarafından hazırlanan ’Altın Kanatlar’ belgesel filmi için Kayseri Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı’nda 2001 yılında imal edilmiş olan Bleriot Tipi ’Fethi Bey’ adlı uçak da sergilenmektedir.

Kapalı alanda; Lagari Hasan Çelebi ve Hezarfen Ahmet Çelebi’nin ilk uçuş denemelerini anlatan mizansen maketler, 1911 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluşundan itibaren kullandığımız uçakların maketleri, çeşitli fotoğraf ve belgelerin yer aldığı ’Türk ve Dünya Havacılık Tarihi Salonu’, ilk yerli imal uçaklarımız olan Uğur ve Pezetel uçaklarının ½ ölçekli maketleri, hava birliklerine ait flamalar, her çeşit hava silah sistemlerinin maketleri, Türk Havacılığındaki İlkler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmış olan komutanlarımızın büstlerinin yer aldığı ’Büstler ve Flamalar Salonu’, Osmanlı’dan günümüze kadar kullanılmış olan havacılık kıyafetleri, fors, beç, brövelerin sergilendiği ‘Kıyafetler Salonu’ ve Aziz Hava Şehitlerimizin isim listelerinin bulunduğu ve komutanlarımıza ait anı eşyalarının sergilendiği ’Anılar Salonu’ ndan oluşmaktadır.

1999 yılında Hava Lojistik Komutanlığı tarafından yapılan çalışmalarla Cumhuriyet Dönemi İlk Bayan Uçmanı (pilotu) Sabiha Gökçen adına bir köşe hazırlanmış olup bu köşeye Atatürk’nü kendisine armağan ettiği tabanca başta oImak üzere çok sayıda değerli obje ve fotoğraflar Sabiha GÖKÇEN hanımefendi’nin kendisi tarafından bağışlanmıştır. Ayrıca ilk bayan havacılarla ilgili ’Bayan Havacılar’ köşesi oluşturulmuştur. Yine 1999 yılı içerisinde gelen ziyaretçilerin pilot kabinlerini yakından görüp oturabilecekleri, içerisinde T -33 ve F-5 kokpitlerinin bulunduğu ’Mavi Dünya’ adIı bina Hava Lojistik Komutanı tarafından hizmete açılmıştır.

2000 yılı içerisinde ise çeşitli uçak maketleri ile 72 fotoğrafın bulunduğu panonun yer aldığı ’Sivil Havacılıkta Dünya Uçakları’ ve 1915-1949 yılları arasında görev yapmış, Pilot Astsubaylar’ımıza ait isim ve sicil listeleri ile çeşitli fotoğrafların yer aIdığı pano oIuşturulmuştur.

Anılar Salonumuzda ayrıca Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşen ilk pilotumuz Yzb. Cengiz Topel’e ait eşyalar, Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk pilotu olan Fesa Evrensev’e ait ’1 Nolu Bröve’ ve 1940 yılında şehit olmuş Tğm. Sait Binatli’ya ait kaput sergilenmektedir.

Kaynak:hvkk.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder