13 Kasım 2013 Çarşamba

KIBRIS BARIŞ HAREKATINDA DOST VE MÜTTEFİK AMERİKA

20 Temmuz 1974 sabahı Türk ordusunun Kıbrıs’a yönelik, havadan indirme ve denizden çıkarması ile başlayan “BİRİNCİ KIBRIS BARIŞ HAREKATI” esnasında harekata; Antalya’ya intikal ettirilen  F-104 filosu da katılmıştır.

İzmir’in  Çiğli Hava Üssü Nato emrine verilmiştir ve Adana-İncirlik gibi Amerikalıların kontrolündedir. Harekata katılan F-104 ler ve dönemin savaş uçakları, uçuş esnasında pilotların emniyeti için sıvı oksijene ihtiyaç duymaktadırlar ve Türkiye’nin çalışan iki oksijen Jeneratöründen (oksijen üreten aygıt) birisi Çiğli’de diğeri de İncirliktedir.

Amerikalılar Çiğil’ye yerleşmeden önce Çiğlide küçük bir oksijen kompresörü bulunmaktadır, filonun ihtiyacı olan oksijen küçük hacimde de olsa sorunsuz üretilmektedir, ancak Amerikalılar geldiğinde cihazı çağdışı bularak devre dışı bırakmışlar, yerine Amerika’dan getirdikleri ve ihtiyacımız olduğunda bizden esirgedikler oksijen jeneratörünü kurmuşlardır. Kıbrıs Barış Harekatı ile birlikte müttefikimiz Amerika cayırtıyı koparmış ve ikinci bir Nato ülkesine Amerikan teçhizatının kullanmasını engellemeye başlamıştır. Türk toprağı ve Türk üssündeki oksijen üretme tesisi de Türklere yasaklanmıştır.

Kıbrıs Barış Harekatına hava desteği veren F-104 ler oksijen yokluğundan kalkamaz duruma gelmişlerdir. O günlerde İzmir sivil  havaalanı da Çiğli hava üssü içerisindedir ve oksijen problemi duyulmuştur, ilk etapta Türk Hava Yolları gerekli oksijeni sağlar. Sivil Petrol Ofisi Hava İkmal Bölümü müdür yardımcısı Necmi Alkaya, emekli hava astsubayı'dır, emekli olmadan önce birkaç kez devre dışı bırakılan kompresörün bakımın yapmıştır ve cihazı tanımaktadır.  

Necmi bey üssün Türk komutanına başvurarak, yanına aldığı iki genç Türk Hava Yolları uçak teknisyeni ve İzmir Karabağlar semtinde Hepkorucu isimli atölyenin ürettiği yeni pistonlarla, 5-6 yıldır çalışmayan ve atıl hale gelmiş kompresörü, Amerikalıların hayretli bakışları altında, iki gün içerisinde oksijen üretir hale getirir. 

Ayni günlerde Libya Lideri Kaddafi’de müttefikimiz Amerika’nın, Yunan aşkı ile bizden esirgediği; ihtiyacımız olan uçak parçalarını bize sağlamakta idi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder