27 Aralık 2011 Salı

TÜRK HAVACILIĞI VE NAFİZ KOTAN


Birinci Dünya Savaşı sırasında ordumuza bağış yaparak; “Erzurumlu Nafiz” ve “174 ncü Alay” isimleri verilen  iki adet “BREGUET XIV B” model uçağı Osmanlı ordusunun yeni  kurulan havacılık birimine kazandıran Nafiz Kotan; Milli Mücadele ile birlikte, halı sevk ettiği İtalyanlarla olan ticari ilişkisini kullanarak,  “Nafiz-l”, “Nafiz-2”, “Nafiz-3”, “Nafiz-4” adları verilen  4 adet FIAT R.2 tipi uçağı Anadolu’ya sevk etmek için İnebolu’ya getirterek Ankara’ya aşağıdaki telgrafı çekti:

“30 Ocak 1921 İnebolu

Büyük Millet Meclisi Reisi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine;

İtalya’dan satın aldığım ve buraya getirmeye muvaffak olduğum tayyareler uçarak bugün geldi. Orduya namıma teberru ediyorum. Kabulünü istirham ederim Ayrıca düşman üzerine ilk bombayı atacak zata iki yüz lira nakti mükafat takdim edeceğim. Milletimizin istikbalinin selamete visalini ve muvaffakiyetini Cenab-ı Hak’tan temenni eder, hürmetle ellerinizden öperim.

Erzurumlu Hacı Ahmedzade Nafiz”

Anadolu’dan minnet duyguları ile birlikte olumlu cevap gelir gelmez; 22 Mayıs 1922 tarihinde Milli Mücadele için; İnebolu’dan gizlice uçurularak uçaklar Anadolu’ya geçirildi ve Akşehir Cephe Komutanlığına teslim edildiler.
Bu uçaklar, Kurtuluş Savaşımızda bombardıman uçağı ve keşif uçağı olarak büyük hizmetler yapmıştır.

1885 yılında Erzurum’da doğan Nafiz Kotan, tüccar olan  babasının yanında ticaret hayatına atılmış ve  1913 yılında  ailesiyle birlikte İstanbul’a göçmüştür.  Baba mesleği tüccarlığı devam ettiren  Nafiz Kotan bir hayli varlık sahibi olmuştur.


Cumhuriyet döneminde kurduğu inşaat şirketiyle Ankara'da ki pek çok önemli binanın yapımında da yer alan Nafiz KOTAN, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine 1939 yılında Erzurum'a dönmüş ve 17 Haziran 1946 de şeker komasına girerek hayata veda etmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder